Főoldal / Tematikák / Egészség / Rakj rendet egyszer s mindenkorra! – A konmari meghódította a világot

Rakj rendet egyszer s mindenkorra! – A konmari meghódította a világot

Marie Kondo: Rend a lelke mindennek című könyve töretlenül a sikerlisták szereplője, nem véletlenül: szerzője a rendrakást művészi színvonalra fejlesztette, és olyan könnyen követhető módszert alkotott (konmari néven), amelynek segítségével nemcsak lakásodban, de életedben is csodás rendet teremthetsz.

konmari

Ha azt hiszed, a rendért takarítasz, tévedsz

Hiszen a rend Marie Kondo szerint nem cél, hanem eszköz. Nem azért fáradozol, hogy erőfeszítésed eredményében, a rendben gyönyörködhess. Hanem azért raksz rendet, hogy az életedben a helyére kerüljenek a dolgok. Aki élt már több napon keresztül példás rend, precíz elrendezés és felesleges tárgyak nélküli térben, az jól tudja, hogy mennyire hatással van ez nemcsak a közérzetére, de feladatai elvégzésére, belső nyugalmára, célkitűzéseire stb. is.

Végy egy nagy levegőt, és vágj bele

A konmari módszere szerint egyszerre, egyetlen nagy takarítással kell rendet tenni. Méghozzá végső rendet, olyat, ami aztán mindig megmarad. Jó pár napot rá kell szánni ugyan, de megéri – hogy kinek mennyi ideig tart, az attól függ, hogy milyen mennyiségű holmi veszi körül. Egy biztos: a végén sokkal kevesebb fogja.

Selejtezz!

A legtöbb macerát ugyanis felesleges tárgyaink jelentik. Nem megkönnyíti, hanem megnehezíti életünket, ha a szükséges 2-3 ceruza helyett 20 van, ha sosem használt terítők foglalják a polcokat, ha húsz póló közül kotrod ki az amúgy mindig nyúzottat stb. Gyakorlatilag a te energiád tartja fenn ezeket a tárgyakat, felemésztik az életteredet és az erődet egyaránt. Ám ne csak úgy tessék-lássék selejtezz: mindent ajándékozz el, dobj ki, adj tovább, ami nem szolgálja a jól-létedet. Ehhez először is: kategorizálj!

Első lépés: a kategórialista

Az első lépés tehát a kategóriák felállítása (ehhez a könyvben, de az interneten is találsz listát), a rendrakást pedig kategóriánként kell végezni, és nem helyiségenként. Tehát ha a ruhákat selejtezed, előbb a lakás minden pontjáról össze kell szedned az összes textíliát. Ha a könyvek kerülnek sorra, előbb hordd egy kupacba őket, ha a ceruzák, gyűjtsd össze őket mindenhonnan. Hiszen csak így derül ki, mennyi van pontosan, és mi az, amire már nincs szükséged.

Második lépés: a selejtezés

Ha összegyűjtötted például a poharakat, jöhet a selejtezés. Méghozzá nagyon szigorúan – gondolj mindig arra, hogy a te energiádról van szó! Csak az a tárgy maradjon, amelyiket szívesen tartod fenn az energiáddal, illetve amelyiket muszáj fenntartani. Tehát minden egyes poharat fogj kézbe, nézz meg alaposan, és kérdezd meg magadtól: szükségem van rá? Fűz hozzá valamilyen emlék? Ha mindkét kérdésre „nem” a válasz, a pohárnak nincs helye a lakásodban. Más jó hasznát veheti, ajándékozd el! Ha pedig ugyan nincs rá szükséged, de emlék fűz hozzá, tedd a „Szentimentális tárgyak” kategória tárgyai közé. Ezt a legvégén selejtezed majd. Részesítsd előnyben a szetteket! Felesleges 5-6 szemhéjpúdert, külön manikűreszközöket tartani, ha mindegyik szín egyetlen szettben is megtalálható!

Ajánlataink:

Harmadik lépés: a tárolás

A rend kulcsa a jó tárolásban rejlik: felejtsük el a bonyolult formákat, a legjobbak az egyszerű doboz alakú tárolók, fiókok. Rengeteg, nagyon jó tanácsa van tárolásokra is, számos internetes videót is készített segítségként. Így például megtanulható a ruhák hajtogatása úgy, hogy azok függőlegesen is megálljanak. Ezzel sokkal áttekinthetőbbek a fiókok-polcok tartalma, ráadásul pontosan látod, hogy mennyi pólód-nadrágod van (hiszen amíg egymásra pakolod őket, fel sem tűnik, mennyi a felesleges), és nem borul az egész sor, ha kihúzol egyet. Még a zoknikat is függőleges tárolásra alkalmasan hajtogatja! Könnyen elsajátítható és nagyon praktikus hajtogatási módok ezek, amelyekkel valóban sokkal egyszerűbb rendet tartani.

Ajánlataink:

Főbb szabályok még:

  • Rendrakás alatt ne foglalkozz mással! Legyen egyfajta meditáció a takarítás.
  • Ha belekezdesz egy kategória összehordásába vagy selejtezésébe, ne hagyd félbe addig, amíg teljesen kész nem vagy vele!
  • A kategóriáknál ebben a sorrendben haladj: ruhák, könyvek, iratok, apróbb tárgyak. Csak a legvégén selejtezd a szentimentális tárgyakat!
  • Ne feledd: minél kevesebb tárgyad van, annál könnyebb lesz rendet tartanod és annál több energia jut neked!
  • Becsüld meg a tárgyaidat! Fordulj feléjük szeretettel, mintha élőlények volnának – hidd el, meghálálják a gondoskodást!

Mit tegyél, ha

  • gyereked van? A konmari módszere szerint mindenki a saját tárgyaiért felelős, így a gyerek is. Azonban segíthetünk neki rendszerezni: a szerintünk már nem kellő, de számára fontos tárgyaknak segítsünk helyet keresni, és tároljuk úgy, hogy a család többi tagját ne zavarja.
  • Nehezen tudsz megválni olyan tárgyaktól, amire nincs szükséged? – a konmari erre a meditatív kérdezést ajánlja. Kérdezd meg magadtól, hogy miért ragaszkodsz hozzá. Talán mert drága volt? Ez esetben el is adhatod. Ha pedig már nem eladható, köszönd meg a tárgynak, hogy megtanított, mire nincs szükséged. Ez is nagy dolog, és ezzel többet tett érted, mintha használnád nap mint nap!

Kommentek

Szólj hozzá te is!