Gyilkos stressz – ne vedd félvállról a stresszkezelést
Sokan egyszerűen megtanultuk elfogadni a stresszt, mint a napi mókuskerék normális részét. Már majdnem olyan alapvető mércévé nőtte ki magát, ami alapján a munkaképtelenséget mérjük; ha nem vagy stresszes, valószínűleg nem is dolgozol komolyan. De túlságosan is beépült a mai kultúrába, mégpedig úgy, hogy a stressz egyenes út a sikerhez, ám a következmények valójában életveszélyesek is lehetnek, ha hosszabb ideig nem veszünk róla tudomást.
Annak érdekében, hogy megtudjuk, hogyan is betegedhetünk bele a stresszbe, beszéltünk Athena Robinson PhD klinikai pszichológussal, a terápiás chatbot és Woebot applikáció klinikai vezetőjével.
Mi is az a stressz?
Először határozzuk meg a kifejezést. “A stresszt lazán definiálhatjuk olyan nyomásnak vagy feszültségnek, amelyet érzelmileg és fizikailag érzünk egy helyzet értelmezésében” – mondta Robinson. A stressz persze motiváló is tud lenni, hogy ne késsünk egy határidővel vagy időben érkezzünk egy megbeszélésre. Ezekben az esetekben a stressz valóban hasznos lehet, mivel adrenalin termelést eredményez, és motivál minket, hogy befejezzünk dolgokat. De van, amikor valódi problémává válik.
“A baj akkor jelentkezik, ha valaki krónikusan érzi a stressz magas szintjét, különösen azokban az esetekben, amikor kevés vagy semmilyen befolyásuk nincs a helyzeten” – mondta Dr. Robinson. Pszichológiai szinten, a túlzott stressz olyan állapotokat okozhat, mint a depresszió, a szorongás és az alvászavarok. Azonban befolyásolhat fizikai szempontból is, mivel krónikus fájdalmat, migréneket is okozhat, mondja. Ha fokozatosan magas a kortizolszint, a stresszhormon, Dr. Robinson szerint súlyos következményekkel járhat: csökkenti az immunrendszer működését és a csontsűrűséget, csökkenti a tanulást és a memóriát, valamint a megnöveli a vérnyomást. “A pletykák igazak … a krónikus stressz valóban olyan orvosi szövődményekhez vezethet, mint a szívkoszorúér-betegségek fokozott veszélye és a kapcsolódó szövődményei.”
A jó hír az, hogy a krónikus stressz következményei visszafordíthatók, ha időben elkapjuk. A depresszió, a szorongás és az alvászavarok javíthatók stresszcsökkentő technikákkal, például kognitív viselkedési terápiával (CBT), a figyelem javítási programokkal és a testmozgással. Azonban egy olyan fizikai mellékhatás, ami olyan súlyos, mint az agyvérzés, például nem visszafordítható.
“Mindazonáltal a MOST mindig jó alkalom arra, hogy megtanuljuk kezelni a stresszt, ha szükség van rá” – mondta. “Hasznos gyógymódok bevezetése még a tünetek jelentkezése elején segíthet enyhíteni az életben később tapasztalható következmények számát és súlyosságát.”
Ha a következő stresszjeleket tapasztalod, kérj segítséget a stressz hatékony kezelésére:
- Fokozott szívritmus
- Izzadás
- Nyomás a mellkasban
- Gyorsult lélegzés
- Fokozott testhőmérséklet
- Alacsony energia
- Nyugtalan kezek
- Letörtség vagy depresszió
- Ismétlődő gondolatok egy témáról
- Reménytelennek érezed magad
- Fokozott ingerlékenység vagy rossz kedélyállapot
Apró dolgokkal is oldhatod a napi stresszt. Esténként végy egy kényeztető, lazító fürdőt és használd a következő termékeket hozzá:
Forrás: https://www.popsugar.co.uk/fitness/Can-Stress-Kill-You-45039082
Kommentek
Szólj hozzá te is!