Főoldal / Rovatok / Hatóanyag kisokos / Hatóanyag kisokos: őszi csoda, a gesztenye

Hatóanyag kisokos: őszi csoda, a gesztenye

Ha a gesztenyére gondolunk, nemcsak a karácsonyi vásárokban bóklászó, meghitt téli estéket juttathatja eszünkbe, hanem azt is, hogy milyen rendkívül jó hatással van ez az őszi csodatermés az emberi szervezetre. Már a rómaiak is előszeretettel fogyasztották, mivel a szelíd gesztenye teljes mértékben pótolni tudja étkezésünkből a gabona-, a dióféléket és a burgonyát.

gesztenye

A gesztenye, mint vitaminbomba

A gesztenye kiváló E-vitamin-forrás, aminek fontos szerepe van az öregedés folyamatának lassításában, de a szívünk és szellemünk egészségéért is felel. Található még benne B1-, B2- és B6-vitamin, amelyek az idegrendszer, az anyagcsere és a vérképző folyamatok megfelelő működéséért felelnek, de C-vitaminban is bővelkedik, amit a hűvösre forduló időben nagyon fontos pótolnunk, hogy immunrendszerünk erősödhessen. Rengeteg ásványi anyag található benne: kalcium, kálium, foszfor, vas, nátrium, magnézium és réz is. Élelmi rostban is gazdag, így kis mennyiség is csökkenti az éhségérzetet, és jó hatással van a bélműködésre.

Mi mindenre jó?

A gesztenye leveléből és magából a gesztenyéből készült főzettel enyhíthető a köhögés, valamint tüdőproblémák ellenszereként is használható. Reumás panaszok, hátfájás, ízületi merevség ellen és izomlazítónak is hatásos. A szelídgesztenyének rendkívül jó érösszehúzó és vérzéscsillapító hatása van. Rendszeres fogyasztása megakadályozza a trombózisok kialakulását. A vénás vérkeringést serkentő hatása miatt visszér esetén is alkalmazzák.
A virágja, a maghéja, illetve a kérge egyaránt hasznosítható gyógyászati célokra. Arra azonban figyelni kell, hogy mivel a plazmaproteinhez kötődő eszcin más gyógyszerek megkötését akadályozhatja, vadgesztenyelevélből készült teát vese-és májbetegségek esetén, valamint várandósság és szoptatás ideje alatt nem szabad fogyasztani.
Alkalmazása külsőleg is jó: a fekélyek és bőrbetegségek kezelésében és az aranyér ellen ülőfürdőként használható.

A szépségápolásban is hasznát vehetjük, hiszen képes csökkenti a narancsbőrt. A kérgéből nyert eszkulin fényvédő krémek gyakori alkotórésze. A gesztenye a bőr megfelelő vérellátását is segíti, véd a káros környezeti hatásoktól, és kiegyenlíti a folyadék felhalmozódást. Samponként vagy hajpakolásként fényesíti a hajat. Házilag is készíthetünk belőle arcpakolást, amely a pattanásos, gyulladt bőrre kifejezetten jó hatással bír. Ehhez nem kell mást tennünk, mint hogy 5-6 db gesztenyét lereszelünk, és összekeverjük egy kis mézzel úgy, hogy jó sűrű masszát kapjunk. Ezt kenjük fel az arcunkra, és hagyjuk rajta 10-15 percen át, majd langyos vízzel mossuk le.

Kedvenc gesztenyés termékeink:

Kommentek

Szólj hozzá te is!