Főoldal / Tematikák / Test és fürdő / Jön a Mikulás – 7 érdekesség a nagyszakállúról

Jön a Mikulás – 7 érdekesség a nagyszakállúról

Miért pont zokniba pakol és miért a kéményen át közlekedik a Mikulás? Most mindent megtudhatsz róla!

Ki öltözött be először Mikulásnak?

A középkori kolostori iskolákban Szent Miklósról úgy emlékeztek meg, hogy kis színjátékok formájában eljátszották tetteit: ajándékozásait, a gyerekek dicséretét vagy jobb útra terelését. Miklóst a legfiatalabb diák alakította, ők „öltöztek be” először hát Mikulásnak. Később a felnőttek vették át ezt a szerepet, ebből alakult ki a szokás, hogy szent Miklós ünnepén egy piros köpenyes apónak öltözött ember házról házra járva ajándékozta vagy dorgálta a gyerekeket.

Mikulás kontra Télapó – miért van két neve?

Eredetileg csak egy neve volt, a Mikulás – csak az 1950-es években terjedt el a Télapó elnevezés, hogy az első világháború után rossz szájízűvé vált szlovák eredetű szót helyettesítsék. Később a szocializmus idején pedig a Mikulás szót igyekeztek háttérbe szorítani vallásos jelentése miatt.

Miért kell a csizmákat az ablakba rakni?

A hagyomány onnan ered, hogy a legenda szerint a Mikulás „eredetije”, Szent Miklós püspök egy-egy arannyal teli erszényt tett titokban annak az embernek az ablakába, aki szegénysége miatt nem tudta férjhez adni 3 lányát. Szent Miklós három éjszaka járt a szegény ember házánál, és mindháromszor 1-1 erszényt hagyott ott a lányok számára.

Hogy kerül a Mikulás a kéménybe, és miért pont zoknikba pakol?

A harmadik éjszaka az ablak zárva volt a hideg miatt. Így Miklós püspök felmászott a tetőre, és a nyitott kéményen át dobta be az aranyat. A legkisebb lány azonban épp akkor kötötte fel a kémény alá száradni a harisnyáját, és a kendőbe kötött arany épp belehullott a harisnyába.

Kik azok a krampuszok?

A krampuszok tulajdonképpen az ördög megtestesítői – régen a piros ruhába öltözött püspököt kísérték, aki ajándékozta a gyerekeket, a rosszak viszont a krampuszoktól kaptak finom fenyítést.

Miért tiltották be a Mikulást Magyarországon?

A 18. század végén valóban született tiltó rendelet hazánkban a Mikulás ellen. Ám „Láncos Miklós” volt a másik neve, és okkal: a miklósoláskor a fiatalok házról-házra jártak, és ijesztgették az embereket, gyerekeket hosszú láncaikkal, amelyeket nemcsak csörgettek, de verésre is használtak.

Tényleg van címe a Mikulásnak?

Napapiiri különös hely, hiszen itt halad át az Északi-sarkkör, rajta túl pedig a le nem nyugvó, fel nem kelő nap világa, ráadásul pontos földrajzi pozíciója sincs, hiszen a sarkkör naponta akár 2 métert, évente pedig akár 100 métert is változhat. Mi sem volt alkalmasabb hát Mikulás-falunak, így Napapiirit hivatalosan is kinevezték a Mikulás lakhelyének, és kiépítették postahivatalát is. Ide érkeznek a gyerekek levelei, a pontos cím pedig:

Santa Claus Napapiiri FIN-96930

Tel. +358-16-362 255 / Fax +358-16-362 007

E-mail: santa.claus@santaclausoffice.fi

Te mit kérsz a csizmádba? Nézz szét ünnepi ajánlataink között!

Kommentek

Szólj hozzá te is!