Főoldal / Tematikák / Arcápolás / Miért kell fényvédő krém síeléshez?

Miért kell fényvédő krém síeléshez?

Bár tetőtől-talpig be vagyunk bugyolálva télen, és síelés előtt is több réteg ruhát veszünk magunkra, ezzel nem biztos, hogy teljes egészében bebiztosítottuk magunkat a napégéssel szemben.

Sokan gondolják, hogy mivel télen nincs kánikula és a napsugarak se olyan erősek, nem kell ebben az időszakban a fényvédelemmel foglalkozniuk.
A bőrrákért és a napégésért felelős UVB-sugarak ebben az időszakban tényleg nem olyan intenzívek, ám az UVA-sugárzás télen sem változik, ez pedig bőröregedéshez vezet megfelelő fényvédelem nélkül.

fenyvedo-telen-2

A téli sportok szerelmesei erre ügyeljenek!

Azok, akik rendszeresen síelni és snowbordozni járnak jól tudják, hogy ilyenkor is szükség van fényvédelemre, hiszen a sugárzás két irányból érkezik: fentről a nap felől és alulról is, ahogy a hó visszatükrözi a sugarakat.

Tudta, hogy a hó hatszor-nyolcszor intenzívebben veri vissza az UV sugarakat, mint a víz?

A téli sportok során a bőrünket ért napsugárzás a nagyobb tengerszint feletti magasság miatt megfelel annak, mintha a déli órákban égetnénk a napon magunkat a tengerparton.
A hegyekben is szükség van a minimum 30 faktoros naptejre, ám nemcsak úgy, hogy reggel bekenjük magunkat és aztán le is tudtuk a dolgot egész napra, hanem itt is fontos, hogy két-három óránként megismételjük a műveletet. Ilyenkor jó, ha ajkaink védelméről sem feledkezünk meg, hiszen könnyen kiszáradhatnak és berepedezhetnek, így használjunk mindig ajakápolót is, ha télen a szabadba mennénk.

Milyen fényvédők léteznek?

1. Fizikai fényvédő – ezekben cink-oxid vagy/és titanium-dioxid van, ami a bőrön marad, nem szívódik fel, és ez veri vissza a fényt. Igazán kíméletes megoldás, és kifejezetten ajánlott az érzékeny bőrűeknek.

2. Kémiai fényvédő – ezek beszívódnak a bőrbe, elnyelik a napsugarat és ezáltal semlegesítik őket. A nap hatására lebomlanak, ezért van ráírva a csomagolásukra, hogy két-három óránként újra kell kenni őket.

A követendő szabályok tehát ugyanazok télen is, mint nyáron: gyakran kenjünk magunkra fényvédőt, használjunk sűrűbb állagú krémeket, amelyek cink-oxidot tartalmaznak, mivel ezek nem elnyelik, hanem visszatükrözik az UV-sugarakat. Okos megoldás lehet a legalább 30-as fényvédő faktoros hidratáló krém is ha télen huzamosabb időn át a szabadban tartózkodunk.

Kedvenceink:

Kommentek

Szólj hozzá te is!