Túl sokat kütyüzik a gyerek? 4 lépés, és ez meg fog változni!
Kiemelkedő probléma a gyerekek túlzott internet- és eszközhasználata, amellyel rengeteget ártanak testi és lelki egészségüknek. Íme egy működő módszer, amely külföldön már bizonyított!
1.lépés: Kend magadra a felelősséget!
Cseles dolog, de sokkal jobban célt érsz, ha az egész kütyü-korlátozás dolgot úgy állítod be, mintha nem a gyereken, hanem saját magadon szeretnél javítani. Üljetek le beszélgetni, és mondd el neki, hogy a következőket állítja minden tanulmány:
- a gyerekek jelenlegi vagy később kialakuló pszichés problémáit az okozza, hogy az egészséghez 3 dologra van szükség, amelynek szinte mindegyike sérül a modern családokban:
- megfelelő étkezés, az egészséget építő tápanyagokkal és a káros táplálékok mellőzésével
- megfelelő alvás
- érzelmi biztonság (beszélgetés a szülőkkel, együtt töltött idő, törődés)
- rendszeres testmozgás és agyi tevékenység, mely közül az utóbbit súlyosan károsítja a kütyük napi limitet meghaladó használata
- a jelenlegi korban ezeknek valóban mindegyike sérül, leghangsúlyosabban az utóbbi. Még nem nőtt fel az a generáció, amelyiken már észlelhetők lennének az egész gyerekkort átható virtuális aktivitás hosszan tartó hatásai, így fokozottan kockázatos ezeknek az eszközöknek a korlátozás nélküli használata – talán nem véletlen, hogy a megalkotóik a saját gyerekeik kezébe 18 éves kor előtt nem is adnak okostelefont, de még az internethez való hozzáférésük is erősen behatárolt. Mondd el a gyermekednek, hogy úgy érzed, nem teszel meg mindent az egészségéért, de változtatni szeretnél, és ezentúl nagyon oda fogsz figyelni arra, hogy jól étkezzen, megfelelő mennyiséget aludjon, sokat beszélgessetek és keveset kütyüzzön.
2.lépés: Állítsd be a napi mennyiséget, és soha ne térj el tőle!
Ha nagyon kütyüfüggő a gyerek, a napi fél-egy órányi internetezés-okostelefonozás rémülettel töltené el. Beszéljétek meg, hogy a cél ennyi, de azt is, hogy mindezt nem kívánod egyik napról a másikra. Az első héten csak 1 órával csökkentsétek, a másodikon kettővel és így tovább. A maradék „kütyüidőt” pedig osszátok fel: a nap egyik felében használja ki az első felét, a másikban a másik felét, iskolaidőben pedig szünetet tartson a két kütyü-félidő között.
3.lépés: Legyen változatosság a rendszerben!
Nem minden nap ugyanolyan az időrendünk, így könnyen elbukhat a szabályozás olyan dolgokon, hogy „jó, de most hétvége van”, „oké, de most nyaralunk” stb. Előre határozd meg ezeket a bónuszalkalmakat, mondjuk úgy, hogy napi 1 órát kütyüzhet iskolaidőben, hétvégén pedig délelőtt és délután is 1-1 óra fogadható el. Attól függően, hogy hány éves a gyermek, a játékos megoldások is működnek, például lehet évente 10 db 1 órás bónuszkártyája, amelyeket felhasználhat.
4.lépés: Így tudod következetesen betartatni
Legyen szertartása a kütyü „leadásának”: például egy kis doboz, amelybe beletesz mindent a napi limit felhasználása után, vagy nagyobbaknál egy tábla, amelyre felírja, hogy mikor vitte el és vitte vissza az eszközöket. Ne aggódj, még tetszeni is fog neki! Persze mindez nehezebben megoldható, ha nincs otthon senki, hogy ezt felügyelje, ám ez esetben is ellenőrizhető az adatforgalom, illetve semmit nem veszít a gyerek (csak nyer), ha csupán akkor kapja meg az eszközöket, amikor hazaérsz.
Ha az első lépést jól csinálod végig, nagyon sok mindent kézben tudsz tartani: nem lesz annyi hiszti egy újabb chips vagy csoki miatt sem, hiszen tisztában van vele, hogy épp az egészségét véded és építed, amikor nemet mondasz rá. A kütyük leadásának rendszere pedig könnyebben kialakul, mint gondolnád, és számos visszajelzés szerint az esetleges kezdeti nehézségek után szinte teljesen átfordult, és már a gyerek szólt, hogy elfelejtettek jönni a telefonos dobozzal vagy szedte be ő maga a hozzá érkező barátoktól is az eszközeiket. A legfontosabb, hogy szülőként higgy abban, hogy végig tudjátok csinálni, hogy a te gyermeked is -akár a többiek- minden függősége ellenére rávehető egy új, jobb szokásokkal teli és ezért boldogabb, egészségesebb életre.
Tipp: A megfelelő étkezés mellett a vitaminok bevitelére is érdemes ügyelni. Nézz szét gyerekvitaminjaink között, és találd meg a számára leginkább megfelelőt!
Kommentek
Szólj hozzá te is!