Veszélyes-e az elhízás?
A magyar lakosság nagyon nagy hányada túlsúlyos, amely nemcsak esztétikai problémákat jelent, hanem ennek következtében súlyos betegségek is kialakulhatnak. Az elhízás bizonyítottan csökkenti az átlagos várható életkort, megterheli a támasztórendszert, a csontokat, az ízületeket, az izmokat. A túlsúlyos emberek nagyon gyakran szenvednek mozgásszervi, elsősorban ízületi megbetegedésekben. Az elhízás az egyik okozója a szív és érrendszeri megbetegedéseknek, az érelmeszesedésnek, a különféle szívbetegségeknek, a magasabb vérnyomásnak, az epekő és a cukorbetegség kialakulásának is.
Nézzünk kicsit a kilóink mögé…
1. Örökletes hajlam
Bizonyított felmérések szerint, ha mindkét szülő elhízott, akkor a gyermekek 73%-a, ha az egyik szülő, akkor 45%-a, ha egyik sem, akkor a gyermekeik mindössze 9%-a elhízott. Még mielőtt azt gondolnánk, hogy a túlsúlyunkról akkor csakis a genetikai hajlamok és a szüleink tehetnek, vegyük azt is számításba, hogy mindez nem történhetne meg, ha a családunkban – akár több generációra is visszatekintve – megfelelő táplálkozási rendszerek és életmód alakult volna ki.
2. Hormonális és idegrendszeri hatások
Az elhízás hátterében állhatnak anyagcsere- és pajzsmirigyproblémák is, de az sem ritka, hogy valakire azért szaladnak fel megállíthatatlanul a kilók, mert depressziós, mert szomorú. Gondoljunk csak arra, hányszor próbáltuk már magunkat egy szerelemi bánat után a tévé előtt azzal nyugtatni, hogy azért vagyunk képesek megenni egy tábla csokit szinte levegővétel nélkül, mert szomorúak vagyunk, és mert tudjuk, a csokoládé boldogsághormont termel. Boldogsághormont és zsírpárnákat.
3. Rossz táplálkozási szokások
Különösen a 40 éven felülieknél az elhízás leggyakoribb oka az, hogy az emberek egyszerűen többet esznek, mint amennyi kalóriára szükségük lenne. Sokan étkeznek rendszertelenül, nem megfelelő tápértékű ételeket fogyasztva. A mai fiatalok körében szinte mindennapos dolog beülni egy gyorsétterembe, és ami még rosszabb, amikor egy egész család foglal el egy asztalt… A gyorséttermekben kapható kaják igazi kalóriabombák, melyek aztán jól feladják a leckét a szervezetnek. A gyorséttermek népszerűsége annak ellenére töretlen, hogy egyre nyilvánvalóbb: nagyban felelősek az egészségi állapotunk romlásáért. Lehet, hogy nincs időd főzni, vagy lusta vagy hozzá, az is lehet, hogy olykor-olykor megkívánod, vagy eszedbe sem jut mást enni, teljesen mindegy, milyen okból fogyasztasz gyorséttermi kajákat, a hatását idővel mindenki érezni fogja…
4. Mozgásszegény életmód
A hatékony testsúlykontroll egyetlen módszere az életmódváltással járó testmozgás és diéta szakszerű kombinációja. Ha keveset mozgunk, ha a minimális napi 20-25 percnyi sétát sem adjuk meg a testünknek, ne csodálkozzunk rajta, hogy már nem segít rajtunk semmiféle drasztikus diéta.
Egészségügyi problémákat okoz a túlsúly
A megnövekedett testsúly számos egészségügyi problémát okozhat, vegyük most sorra a leggyakoribbakat, amelyekért a kilóinkat (is) felelőssé tehetjük.
Érrendszeri traumák (agyvérzés, szívinfarktus)
A tartósan fennálló súlyfelesleg (elhízás), az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód következtében megváltozik a vér összetétele. A vérzsírok illetve a vér koleszterin összetétele úgy alakulhat, hogy idővel az érfalakon úgynevezett plakkok, lerakódások keletkezhetnek. Az érfalak rugalmassága csökken, az erek belső átmérője szűkebbé válik. Ezt nevezik érelmeszesedésnek. A szűkülő és rugalmatlanná váló erek következtében pedig megnő a vérnyomás.
Cukorbetegség
A cukorbetegség népbetegséggé vált a fejlett gazdaságú országokban. A 2-es típusú (korábban „időskorinak” nevezett, ma már azonban egyre fiatalabb korra is jellemző a kialakulása) cukorbetegség kialakulásának döntő tényezője a túlzott táplálékfelvétel, és az elhízás, valamint a nagy mennyiségű finomított szénhidrát, cukor fogyasztása.
Ízületi és gerincproblémák
A tartós és jelentős súlyfelesleg komoly túlterhelést ró az ízületekre. Elsősorban a térdek és a csípő ízületei károsodhatnak. A gerinc a másik érzékeny terület. A felesleges kilók lerakódásával felborul a testünk statikai egyensúlya és a gerincben található porckorongok és apró csigolyaízületek túlterheléséből fakadóan egyre kellemetlenebb derék és hátpanaszok jelentkeznek. A túlsúly mellett az ülő életmód, a mozgás teljes hiánya, az egyoldalú fizikai igénybevétel vagy a nem megfelelő mozgásprogramok is jelentősen hozzájárulnak az életet megkeserítő gerincpanaszok kialakulásához.
Ne feledjük, már egy minimális súlyleadás is enyhíthet súlyos egészségügyi problémáinkon. Például már mínusz 5 kiló súlycsökkenés is változást okoz a vérnyomásban, hatással van a koleszterinre, vércukorszintre. A lényeg, hogy tanuljunk meg úgy élni, hogy a felesleges kilók többé ne veszélyeztessék se az egészségünket, se az önbizalmunkat.
Fogyókúrában ezek a termékek segítenek majd:
Kommentek
Szólj hozzá te is!