Főoldal / Tematikák / Hajápolás / Minden, amit a Keratinról tudnod kell

Minden, amit a Keratinról tudnod kell

Hajunk fontos szerepet játszik mindennapi életünkben. Ha tetszeni akarunk valakinek (vagy ha nem), ha állásinterjúra, ha az esti buliba készülünk, minden esetben nagy figyelmet szánunk frizuránk tökéletesítésére. Ám néha mégsem elég a mindennapi törődés, tükörbe nézve gyakran szembesülhetünk a szomorú ténnyel: valami nem stimmel. Ilyenkor érdemes utána járni, hogy vajon mi is a baj, mi romlott el, és hogyan lehet megjavítani. 

Szigorúan élettani megközelítés szerint a hajzat szerepe az emberi testen a koponya védelmére szolgál a káros behatásoktól, például ütéstől, túlzott hidegtől és melegtől, ultraibolya sugárzástól. Persze mindannyian tudjuk, hajunk másért fontos számunkra. A hajunk – a frizuránk – tükrözi a személyiségünket, kifejezi identitásunkat, megjelenésünk egyik legfőbb és legszembetűnőbb jelképe. Egy jó frizurából magabiztosságot meríthetünk, segít az első randin, és ott van velünk szakításkor is. A dús és ápolt haj a fiatalság és életerő jelképe, hajproblémáink pedig egészségi vagy lelki állapotunk jelzői lehetnek.

Nőt és férfit egyaránt igen régóta hajt a szépség iránti vágy, így ennek elérésére ezer és ezer módszert kipróbálunk. Sok kezdetleges, törzsi közösségben a tetoválás és különböző bőrfestékek jelentettek rangot és szépséget, sőt, gyakran még önnön testük deformálásától sem riadtak vissza a legkitartóbban szépülni vágyó emberek. Azonban, ahogy fejlődött a történelem, és vele együtt a higiéniai körülmények és szokások is kedvezőbbé váltak, úgy vált egyre fontosabbá az ápolt, rendezett megjelenés is. Mára pedig szinte elengedhetetlenné vált a társas életben való sikeres boldoguláshoz a tökéletesen beállított, szépséget és egészséget sugárzó frizura (mindkét nem számára). Ahhoz azonban, hogy hajunkat a neki kijáró törődésben részesíthessük, nem árt, ha tisztában vagyunk néhány ténnyel és törvényszerűséggel.

Nézzük a száraz tényeket: hajszálaink (ahogy szőrszálaink is) szőrtüszőkből nőnek ki. Minden szőrtüszőhöz faggyúmirigy kapcsolódik. A termelődő faggyú pedig bevonja a hajszálakat. A fejbőrön hozzávetőleg 100 ezer szőrtüsző helyezkedik el, hajtípustól függően. A hajszál három rétegből áll: a külső hámréteget cucticulának nevezzük, melyet a faggyúmirigyek által termelt hajzsír von be. Általában ez határozza meg a haj fényességét és selymességét. A középső réteg a hajkéreg, azaz cortex, ahol a haj rugalmasságáért felelős keratinszálak és az elhalt szarusejtek találhatók. (A keratinszálak közt kocsonyás alapállományban elhelyezkedő pigmentek pedig a haj színét határozzák meg.) Végül a hajszál harmadik része a belső hajbél, a medulla. A hajbél feladata, hogy összekösse a hajgyökeret és a külső részt, biztosítva az átjárást és szellőzést.

Hogy mi a keratin? A keratin egy elképesztően sokoldalú természetes protein, mely bőrünk, hajunk és körmünk fő komponense is. A hajszálak 90%-a kreatin, mely fehérje nagy mennyiségű kéntartalmú aminósavat, ciszteint tartalmaz.

A közhiedelem szerint hajunk legjobb ápolási módszere a házi tojásos hajpakolás. Valóban, ez néhány esetben jelenthet megoldást, hiszen ha a cisztein nem megfelelő mértékben van jelen a szervezetünkben, annak hajunk látja elsőként kárát. Cisztein bevitelre pedig a legtöbb állati fehérjét tartalmazó élelmiszer alkalmas, például a tojásfehérje is. Ebből adódik a „népi megfigyelés is” miszerint a tojásfehérje – netán sárgája – regenerálja és fényessé teszi az elgyengült és matt hajszálakat. Mint minden ilyen megfigyelésben, ebben is van némi igazság, de vigyázat! A haj károsodása, többnyire nem csupán a megfelelő ciszteinmennyiség hiánya miatt alakul ki, általában az egész keratinállomány roncsolódásával állunk szemben!

A hajban található keratin igen sérülékeny, a napfény erős sugarai és a magas hőmérséklet főleg a hajkéregre veszélyes, és ha megsérül, esetleg olyan mértékben roncsolódik, hogy szervezetünk nem tudja újratermelni a kellő keratinmennyiséget, hajunk nagyon könnyen, de súlyosan károsodik. Ha a hajkéregben keratinveszteség alakul ki, a hajszálak védtelenné válnak, rugalmasságukat vesztik, szerkezetük pedig porózussá (mint kátyúk az aszfaltozott úton), töredezetté válik. Aggódni azonban nem kell, a hajon keletkező kátyúkat az igaziakkal ellentétben nem nehéz kezelni, befoltozásukat a különböző keratinos termékek és keratinkezelések segítik, amelyek regenerálják a haj erejét és rugalmasságát, mely újra biztosítja a fiatalos és egészséges megjelenést.

Amennyiben hajunk elveszítette fényét, csillogó textúráját, rugalmatlan, töredezett és könnyen hullik, akkor minden bizonnyal keratinveszteséggel állunk szemben. Régebben, egészen pár esztendővel ezelőttig a keratinvesztett hajat hővel, például sütővassal stimulálták, ez azonban hosszútávon semmiképp sem tanácsos, rendkívül nagy mértékben károsíthatja a haj szerkezetét. Egy biztos: ahhoz, hogy visszaállítsuk hajunk egészségét, regenerálnunk kell hajunk keratintartalmát. Súlyosan rugalmasságát elveszített, töredezett hajhoz tehát ajánlatos olyan sampont és hajbalzsamot választanunk, mely az elveszített kreatint visszaépíti hajunk szerkezetébe, és nemcsak a külső hámrétegbe, hanem a hajkéregbe is be tud jutni.

Fényevesztett, sprőd tapintású hajszálaink kezeléséhez ajánljuk a Joico K-Pak RevitaLux hajbalzsamot, mely kifejezetten a haj külső hámrétegének és a hajkéreg regenerációját segíti elő a különleges Bio-Advanced Restorative Treatment technológia és jojoba olaj segítségével.

Amennyiben hajunk komolyabb károsodásokat szenvedett, mindenképpen ajánljuk az Awapuhy by Paul Mitchell sampont, mely tartalmaz egy speciálisan intenzív, a hajat regenerálni képes keratinos fehérje-komplexet (KeraTriplex™), mely átalakítja a gyenge és törékeny szálakat, folyamatos használata esetén pedig képes újjáépíteni a haj védekezőképességét.

Amennyiben hajunk hosszabb ideje krónikus állapotú, gyors eredményben sajnos nem reménykedhetünk. Ekkor hajszálaink az átlagosnál is több odafigyelést igényelnek. A száraz, igénybevett haj megmentője lehet az Awapuhi Intenzív Hajápolója, mely A Hawaii-gyömbér kivonat segítségével intenzíven stimulálja a fénytelen, élettelen hajtincseinket. Intenzív, hidratáló kezelésként alkalmazva tincsenként vigyük fel és masszírozzuk be, majd műanyag sapkában 10 percig hő alatt melegítsük. Öblítés után pedig szinte azonnal látható a javulás. Otthoni használat esetén 3-5 percnyi hajpakolást, majd öblítést javaslunk, a hét több napján. A hatás itt sem marad el!

Hajszálaink egészséges csillogásának, rugalmasságának megtartása nagyban függ a keratinállománytól. Az ősz közeledtével pedig a viszontagságos időjárás igen sok veszélyt tartogat frizuránknak, így, ha tehetjük, ne csak esernyővel készüljünk a borúsabb időkre!

Laci

Kommentek

Szólj hozzá te is!