Főoldal / Tematikák / Test és fürdő / Mi az igazság a szoláriumozás körül?

Mi az igazság a szoláriumozás körül?

Káros vagy sem? Tényleg bőrrákot okozhat? Jobb vagy rosszabb a természetes napfénynél? Összegyűjtöttük a megkérdőjelezhetetlen tényeket!

szoláriumozás

Mit mutatnak a kutatások?

Egymásnak ellentmondó vélekedések jelennek meg a szoláriummal kapcsolatban, ami nem is csoda, ha arra gondolunk, hogy mást és mást kívánnak a gyógyszeripar, a szoláriumcégek és a kozmetikai ipar érdekei. Ám szerencsére a kutatások eredményei fellebbentik a fátylat az igazságról, amelyet a következőkben lehetne összefoglalni:

  1. Igen, okozhat bőrrákot: igaz, hogy a szoláriumban a káros UVB sugarak kiküszöbölődnek, és csak az UVA éri a bőrünket, azonban ez is megsokszorozza a bőrrák kialakulásának esélyét, illetve az évek alatt felhalmozódott bőrt ért károsodások összeadódhatnak egy olyan értékké, amelyet már nem tolerál a bőrünk, így bőrrák alakulhat ki
  2. Igen, valamennyivel károsabb a napfénynél: a szolárium abból a szempontból károsabb a napozásnál, hogy nincs meg a fokozatosság a bőrt ért hatásban. A bőr legfelső rétege így nem vastagszik meg, tehát nem fokozódik a fényvédelem.
  3. Igen, öregíti a bőrt: Sajnos az is igaz, hogy öregíti a bőrt: a szolárium UVA-sugarai mélyebbre jutnak a bőrben, ott károsítják a kötőszövetet, ez pedig ráncosítja a bőrt
  4. Nem, a D-vitamintermelés sem teszi egészségessé: Az sem állja meg a helyét, hogy a D-vitamintermelődés pozitívumai felülírják a szolárium káros hatásait: valóban rendkívül nagy szükségünk van D-vitaminra, ám ezt inkább valódi napsugarakkal és vitaminkészítménnyel biztosítsuk
  5. Igen, azért lehet szoláriumozni: Ám az is igaz, hogy azért a szolárium sem „ördögtől való”: a leégés elkerülésével és mértékletesen használható, de tartsd szem előtt, hogy a bőr ráncosodására egyértelműen hatással van, illetve mindenképp alkalmazz fényvédőt. Az egyre többet tudó termékek között már olyan is van, mint a Dr. Kelen SunSolar Anti-age vagy Dr. Kelen SunSolar MEN amelyek egyben gátolják a bőr öregedését is, így még a ráncosító hatást is kiküszöbölheted.

Tisztelni kell a bőr tűrőképességét

Összességében elmondható, hogy a legnagyobb kárt nem maguk a sugarak okozzák, hanem az, hogy átlépjük a bőrünk korlátait, és tűrőképességén túl tesszük ki a sugárzásnak. Így a napfény és a szolárium egyaránt káros, ha túlzásba visszük és nem használunk védőkészítményeket. A szolárium valamennyivel (a szoláriumos leégés pedig sokkalta!) károsabb ugyan a természetes napfénynél, de ha nagyon vágyunk a gyors barnulásra, a megfelelő szabályokkal néhányszor gond nélkül igénybe vehetjük.

Kockázat nélkül is lehetsz barna

Ha teljes kockázatmentességet szeretnél, akkor pedig az önbarnító krémek jelenthetnek megoldást, amelyek a bőr felső rétegével lépnek kapcsolatba és színezik meg a bőrsejteket. Tippünk: Próbáld ki a Dr. Kelen SelfSunk Tan barnítókrémet, amely gyönyörű napbarnított bőrt varázsol anélkül, hogy károsítaná, szárítaná vagy öregítené a bőrt! Az önbarnító krémeknek csak annyi veszélye van, hogy hajlamosak vagyunk elfeledkezni napsütöttének látszó bőrünk védelméről: ilyenkor is használj napvédő terméket!

Napsütötte szín – okosan!

A napbarnított bőrszín valóban vonzó látvány, ám úgy is elérhető, ha nem okozunk kárt egészségünkben. A szakértők javaslatai szerint az önbarnító krémek a legbiztonságosabbak e téren a természetes napfény és a szolárium pedig fokozott elővigyázatossággal vehető igénybe. Varázsold hát te is bőrödre a vonzó barnaságot úgy, hogy tisztában vagy a szabályokkal – így aggodalmak nélkül tehetsz szert a napsütötte színre!

 

 

 

 

Kommentek

Szólj hozzá te is!